Zespół naszej kancelarii wygrał prawomocnie sprawę w zakresie ustanowienia rozdzielności majątkowej z datą wsteczną przed Sądem Okręgowym w Łomży. Dzięki wyrokowi nasz klient może już dzisiaj sam decydować o zarządzie przedsiębiorstwem i czerpać z niego dochody.
Zasadą w polskim prawie rodzinnym jest wspólność majątkowa, chyba, że małżonkowie wspólnie postanowią inaczej. W przypadku braku porozumienia konieczne jest postępowanie sądowe. Podstawą wprowadzenia przez sąd rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami są tzw. ważne powody. W wyjątkowych wypadkach sąd może wprowadzić rozdzielność z datą wsteczną.
Sprawy tego typu są trudne, ponieważ należy przekonać sąd o ważności i wyjątkowości sytuacji klienta.
Nasz klient został porzucony przez współmałżonka (wyprowadzka, zaprzestanie prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej), który następnie samowolnie pobierał środki finansowe z konta firmowego.
Sąd zgodził się, że taka sytuacja uzasadnia ustanowienie rozdzielności majątkowej z datą wyprowadzki współmałżonka i zaprzestania przez niego prowadzenia firmy wspólnie z naszym klientem.
W sprawach rodzinnych i rozwodowych każdorazowo dokonujemy analizy ryzyka prawnego, procesowego i finansowego związanego z decyzjami lub sytuacją życiową naszych klientów. Powyższe staje się jeszcze bardziej istotne, gdy sprawa dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub mieszkających w innych państwach, tak jak w Niemczech, gdzie zasadą jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków.