Ulga badawczo – rozwojowa obowiązuje w Polsce od 1 stycznia 2016 r. Ulga została wprowadzona w celu stymulowania wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki i w ciągu ostatnich lat skorzystało z niej już wielu podatników. Dzięki uldze B+R istnieje możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania tak zwanych kosztów kwalifikowanych, czyli kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność B+R.
Kto może skorzystać?
Z ulgi B+R może skorzystać każdy przedsiębiorca niezależnie od wielkości prowadzonej firmy prowadzący działalność badawczo-rozwojową i opodatkowany:
Działalność badawczo-rozwojowa
Kluczowym w zakresie skorzystania z ulgi B+R pozostaje określenie, czy przedsiębiorca prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Najczęściej prace badawczo-rozwojowe są definiowane zgodnie z ustawą o CIT i ustawą o PIT jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Należy mieć na uwadze, że pomimo, iż powyższe sformułowania często budzą wątpliwości interpretacyjne wśród przedsiębiorców wskutek których nie decydują się oni na skorzystanie z ulgi B+R, to daje ona możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania nawet do 200% kosztów.
Zespół kancelarii wraz z naszymi partnerami posiada niezbędną do skorzystania z ulgi B+R wiedzę w zakresie prawnym i podatkowym w połączeniu z doświadczeniem praktycznym. Kompleksowo zajmujemy się wsparciem przedsiębiorców w zakresie skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej i odpowiadamy na wszelkie pytania związane z rozliczeniem ulgi – zapraszamy do kontaktu!