Nie każdy projekt budowlany jest chroniony prawem autorskim.
Na rynku usług budowlanych istnieje błędne przekonanie, że każdy projekt, dokumentacja lub koncepcja podlega ochronie prawa autorskiego. Nic bardziej mylnego, ponieważ taka ochrona przyznana jest jedynie utworom, a nie każdy projekt spełnia kryteria utworu.
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem architektonicznym, architektoniczno-urbanistycznym i urbanistycznym może być opracowanie, które stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Projekt budowlany, aby korzystać z ochrony prawa autorskiego musi być oryginalny. Pracą twórczą nie będzie powielenie już zastosowanych wcześniejszych rozwiązań. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku projektu wykonawczego, warsztatowego oraz pozostałych opracowań znajdujących zastosowanie w procesie projektowania i budowy wszelkich obiektów budowlanych.
Jak słusznie stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 22.03.2019 r. (I CSK 104/18) - „do kategorii utworów architektonicznych zaliczane bywają, choć nie jest to całkowicie bezsporne - a w każdym razie może być uznane za zasadne tylko w okolicznościach konkretnego przypadku - projekty budowlane i projekty architektoniczno-budowlane”
Od 15 lat doradzamy i wspieramy inwestorów, architektów i wykonawców na każdym etapie procesu budowlanego, aby uniknąć stresujących, uciążliwych i kosztownych sporów. Dlatego wiemy, że każdy z przypadków jest inny i wymaga indywidualnej analizy. Zapraszamy do kontaktu.