Decyzję o nałożenie kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia informacji do CRBR w terminie można skutecznie zaskarżyć do sądu.
Zgłoszenie informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych jest często niedopełnianym obowiązkiem. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że za niedopełnienie tego obowiązku może zostać nałożona kara pieniężna w wysokości nawet do 1 000 000 zł.
W przypadku naszego klienta kara była mniejsza, lecz nadal dotkliwa. Dlatego bardzo cieszy nas wyrok WSA w Bydgoszczy, który nie tylko zgodził się z naszą argumentacją, ale wskazał jaki powinien być stosunek organów administracji do przedsiębiorcy oraz jaki cel powinna spełnić ewentualna kara i w konsekwencji uchylił niekorzystną dla klienta decyzję.
Jak stwierdził w wyroku WSA w Bydgoszczy nie należy pomijać faktu, iż organy państwowe powinny zmierzać do upowszechnienia informacji o dodatkowych obowiązkach nakładanych na podmioty, a nie priorytetowo nakładać na nie sankcje, co mogłoby stworzyć obraz ich działań, jako służących wyłącznie celom fiskalnym. Ważnym przy nakładaniu kary administracyjnej jest bowiem przede wszystkim usunięcie naruszenia prawa, a nie ograniczenie funkcji kary do automatycznej represji.
Jak słusznie podkreślił Sąd, sankcja administracyjna jest jedną z najbardziej dotkliwych form ingerencji organu administracji publicznej w sferę uprawnień i obowiązków podmiotu w związku z czym powinna być wymierzana w przypadkach konieczności, a nie w ramach automatyzmu.
Od 15 lat wspieramy i doradzamy przedsiębiorcom, zdajemy sobie sprawę jak trudno jest odnaleźć się przedsiębiorcom, w szczególności zagranicznym, w gąszczu polskich przepisów.
Dlatego zapewniamy nasze wsparcie również w języku niemieckim, francuskim i angielskim.
Zapraszamy do kontaktu.